Ospa wietrzna

 

Ospa wietrzna jest bardzo często występującą chorobą wirusową. 90% zachorowań dotyczy dzieci do 10 r.ż. Zakażenie szerszy się drogą powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z treścią wydzielaną ze zmian skórnych. Chory jest zakaźny dla otoczenia na 1-2 dni przed pojawieniem się wysypki i pozostaje zakaźny do powstania strupów.

Objawy: U 50% dzieci pojawienie się zmian skórnych jest poprzedzone objawami „grypopodobnymi”: gorączka, złe samopoczucie, bóle głowy, bóle brzucha. Wysypka ma charakter pęcherzykowy. Zmiany skórne mogą obejmować całe ciało, również owłosioną skórę głowy i jamę ustną, z wyjątkiem dłoni i stóp. Wykwity skórne znajdują się w różnych stadiach rozwoju i przyjmują postaci kolejno: wykwitów rumieniowych, pęcherzyków, krost, nadżerek, strupów. Zmianom towarzyszysz świąd.

 

Powikłania: choroba zwykle ma przebieg łagodny, możliwy jest jednak przebieg powikłany zapaleniem płuc (śmiertelność 10%) lub zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Ponadto może dojść do nadkażenia zmian skórnych.

Leczenie i pielęgnacja: polega na łagodzeniu świądu i zapobieganiu nadkażeniom zmian skórnych. Ważna jest odpowiednia higiena, należy się kąpać w letniej/chłodnej wodzie i delikatnie osuszyć skórę po kąpieli. Miejscowo na zmiany zalecana jest gencjana, która działa antyseptycznie i osuszająco. Aby,złagodzić świąd można stosować zawiesiny z tlenkiem cynku (np. Pudrospan). Pomocne są również kąpiele z dodatkiem nadmanganianu potasu. Zaleca się obcięcie dzieciom paznokci, aby zapobiec powstaniu blizn podczas drapania.

Uwaga! Ospa wietrzna może okazać się szczególnie niebezpieczna u osób z obniżoną odpornością np. w trakcie terapii immunosupresyjnej, a także u kobiet w ciąży. W tych przypadkach należy zgłosić się do lekarza.

Jeżeli w przebiegu ospy wietrznej dojdzie do zajęcia rogówki oka, konieczna jest niezwłoczna konsultacja okulistyczna.

All content © 2017 NZOZ Jaskowice. All rights reserved.

Projekt strony www : https://eniteo.pl