Owsica

 

Owsiki to pasożyty bytujące w jelicie grubym człowieka. Wywołują one powszechną chorobę wieku dziecięcego- owsicę. Do zakażenia dochodzi przez połknięcie jaj, przenoszonych głównie na brudnych rękach. Choroba łatwo rozprzestrzenia się w większych zbiorowiskach – żłobkach, przedszkolach, szkołach, domach dziecka.

Objawy owsicy to uporczywy świąd odbytu, brak apetytu, pobudzenie nerwowe, zaburzenia snu, bóle brzucha, podkrążone oczy, rzadziej moczenie nocne. Niekiedy w okolicy odbytu, można zaobserwować samice nicienia. U części dzieci zakażenie przebiega bezobjawowo.

Leczenie: W terapii owsicy zaleca się stosowanie leków przeciwpasożytniczych (np. pyrantelum). Zazwyczaj wystarczające są dwie dawki leku w odstępie dwutygodniowym. Leczeniem powinni zostać objęci wszyscy domownicy. Bieliznę nocną i ręczniki należy wygotować, ubrania dzienne wyprać w wysokiej temperaturze i wyprasować. Należy pamiętać przestrzeganiu zasad higieny przez wszystkich domowników. Zaleca się dietę wysokobłonnikową, z dużą ilością warzyw i owoców. Sprzyja ona bowiem częstszym wypróżnieniom i szybszej eliminacji pasożyta z ustroju. W przypadku zapalenia okolicy odbytu korzystnie wpływają nasiadówki z rumianku bądź kory dębu.

All content © 2017 NZOZ Jaskowice. All rights reserved.

Projekt strony www : https://eniteo.pl